Як повернути депозит? Або неприємні реалії банківської системи.
Напевно, багато громадян України останнім часом зіткнулися з проблемою неповернення власних коштів з депозитних рахунків. Законно банк не повертає кошти?
Незаконно, статті 1060 Цивільного кодексу України чітко передбачено: за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, встановлених договором. Умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу мізерно.
Виходячи з норм чинного законодавства, якщо Договір вкладу закінчив свою дію, ви маєте повне право отримати свої гроші на першу вимогу. Дуже багато банків йдуть на дрібні хитрощі, за цим перед закінченням дії договору вкладу потрібно уважно прочитати умови повернення цього депозиту. Наприклад, деякі банки чітко вказують: що, у випадку, якщо ви не зверніться із заявою за 2 дні до закінчення договору, договір вважається пролонгованим на тих же умовах.
Після того, як ви виконали усі вимоги, згідно Договору вкладу, і у вас на руках буде другий примірник заяви-вимоги з відміткою банку, рекомендую звернутися зі скаргою до Голови правління та Голови Національного банку України. Результату, як показує практика, ця процедура не дає, але є вагомим аргументом, незаконних дій з боку банку в суді.
Наступним кроком і самим надійним є подача позову в суд. Подавши позов до суду ви маєте право витребувати не лише суму вкладу, але й пеню, неодержану вигоду, матеріальну шкоду (в тому числі витрати на адвоката), а так само моральну шкоду.
Судовий процес – це не самий легкий і швидкий спосіб повернути гроші, але як показує практика, найбільш надійний. Адже за невиконання рішення суду передбачена кримінальна відповідальність. Банк зобов'язаний виконати рішення суду, будь це добровільний порядок або ж через виконавчу службу.
Якщо ж у вашому банку введена тимчасова адміністрація, як тоді повернути свої гроші?
Тимчасова адміністрація вводиться в неплатоспроможних банках з метою «реанімації» даних фінансових установ. Під час тимчасової адміністрації не здійснюються ніякі фінансові операції, в тому числі це стосується і повернення депозитів. Під час дії ВА ви маєте право отримати гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичним особам суму, в розмірі 200 000 гривень.
Для цього вам потрібно перевірити, чи є ви у Реєстрі кредиторів, при наявності свого прізвища, вам потрібно відстежувати, коли і за якою адресою ви зможете отримати свої гроші.
Тимчасова адміністрація, як правило, вводиться на 3 місяці, після закінчення рядок ВА банк або ліквідують або, якщо знаходиться інвестор, який купує банк. В останньому випадки фінансова установа продовжує працювати, і ви з легкістю зможете забрати свої гроші.
Якщо ж банк спіткала доля ліквідації, вам важливо не пропустити рядків пред'явлення своїх вимог, який становить 30 днів з моменту публікації інформації про ліквідацію банку.
Вкладники, які не пред'явили свої вимоги в строк передбачений законом, не зможуть отримати свої вклади в процесі ліквідації.
Будьте захищеними. Буду рада допомогти Вам, повернути ваш вклад в рамках правового поля, з повагою, адвокат Яна Драган.
- П'ять міфів про аліментиПід час консультацій, досить часто батьки з якими проживають діти, не хочуть подавати на аліменти не тому що питання утримання дитини вирішено, а тому що мають неправдиві стереотипи щодо аліментів.Повна версія статті
- Соціальна фінансова допомога для українців в Польщі, як отримати?У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації на території України чимало українців змушені були поспіхом покинути свої домівки тікаючи від війни. За статистикою більша частина українців виїхала до сусідньої держави Польщі. Отже, якщо ви перебуваєте в Польщі, або плануєте виїзд до цієї країни, дана стаття буде вам корисною.Повна версія статті