Проблеми порядком виконання рішень про стягнення боргу в іноземній валюті та еквівалентної суми в гривнях
Як вказує практика виконання більшість органів ДВС є прихильниками стягнень боргу саме у гривнях. При цьому, аргументацією таких дій, є зазначення (наявність) суми у виконавчому документів в гривнях, а також роз'яснення, надані за попередні роки існування Державної виконавчої служби України.
Як приклад, рішенням Оболонського районного суду м Києва по справі № 2/756/1173/15 від 10.02.2015, яке підлягає виконанню на підставі виконавчого документа, стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» на користь Кісілевської Аделі Йосипівни заборгованість за депозитом 6 350 доларів США, що в еквіваленті 100 323,44 грн., 193 доларів США 99 центів, що в еквіваленті 3 064,84 грн. відсотки з 27.10.2014 за 10.02.2015 р.
З рішення суду, яке підлягає виконанню на підставі виконавчого документа, чітко встановлено, що спір вінік внаслідок неповернення банком коштів за депозитним договором у доларах США.
Саме тому, стягувач Кісілевська Аделя Йосипівна наполягає на стягненню боргу саме в доларах США.
На думку Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві стягнення за такими документами повинно відбуватися саме в іноземній валюті з огляду на наступне.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» (далі – Закон).
Згідно статті 11 Закону державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документи на примусове виконання рішення (далі ― виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до статті 533 Цивільного кодексу України, грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
Загальний порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника регламентовано статтею 52 Закону.
Особливості звернення стягнення на кошти боржника в іноземній валюті та виконання рішень при обчисленні боргу в іноземній валюті визначені статтею 53 Закону.
Відповідно до ч. 3 цієї статті, у разі обчислення суми боргу в іноземній валюті державний виконавець у результаті виявлення у боржника коштів у відповідній валюті стягує ці кошти на валютний рахунок органу державної виконавчої служби для їх подальшого перерахування стягувачу. У разі виявлення коштів у гривнях чи іншій валюті державний виконавець за правилами, встановленими частинами першою і другою цієї статті, дає доручення про купівлю відповідної валюти та перерахування її на валютний рахунок органу державної виконавчої служби.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну виконавчу службу», районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.
Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.
Тобто, законодавчо, державний виконавець має всі можливості як для стягнення, так і для перерахування коштів в іноземній валюті на користь стягувача.
Валютний курс – ціна національної грошової одиниці, виражена в грошовій одиниці іншої держави (словник офіційного сайту НБУ).
Котирування – офіційно встановлений центральним банком ринковий курс (ціна) національної валюти щодо відповідних іноземних валют на день проведення операцій. По-іншому кажучи, котирування валют ― це встановлення ринкового курсу дня.
Тому, при винесенні рішення про стягнення боргу в іноземній валюті визначення судом еквіваленту цієї валюти в гривнях є перш за все вираженням встановленого офіційного курсу цієї валюти до гривні на конкретний день винесення судом рішення.
При цьому, поновленням порушених прав та законних інтересів позивача (стягувача) є отриманням ним боргу в тій грошовий одиниці, яка визначена умовами договору та яка відображена у відповідному рішенню суду.
Саме тому, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві вважає за необхідне при стягненні боргу в іноземній валюті та еквівалентної суми в гривнях проводити стягнення саме у валюті, яка визначена виконавчим документом.
Разом з тим, враховуючи неоднозначну практику виконання таких рішень, та наявність роз'єм яснень Державної виконавчої служби України, Управління звернулось з проханням щодо надання рекомендацій згідно до ст. 5 Закону України «Про державну виконавчу службу» стосовно порядку виконання рішень про стягнення боргу в іноземній валюті та еквівалентної суми в гривнях.
2014, Управління ДВС м. Києва.
- Правова позиція Верховного суду, щодо моменту виникнення обов'язку передачі документації на будинок від попереднього балансоутримувача до ОСББЩодо умов передачі документації на будинок новоствореному об'єднання єднанню співвласників багатоквартирного будинкуПовна версія новини
- Адвокат, Яна Драган, виграла черговий кредитний спір на користь позичальника.Суд за кредитом на користь позичальника. Банку відмовлено у стягненні боргу.Повна версія новини