ВСУ вказав, як ділити майно подружжя, внесене до статутного капіталу
На засіданні Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 3 червня 2015 року при розгляді справи № 6-38цс15 була сформульована правова позиція щодо поділу майна подружжя, внесеного в статутний капітал господарського товариства.
Роз'яснено, що належність майна до спільної власності супруговопределяется не тільки фактом придбання його під час шлюбу, але і спільністю участі подружжя засобами або працею в придбанні майна. Застосовуючи ст. 60 Сімейного кодексу і визнаючи право спільної сумісної власності подружжя на майно, суд повинен встановити не тільки факт придбання майна під час шлюбу, але і той факт, що джерелом його отримання є загальні спільні кошти або спільна робота подружжя.
Критеріями, які дозволяють надати спірного придбаному майну режим спільного майна, є:
1) час придбання такого майна;
2) кошти, за які таке майно було придбано джерело придбання);
3) мета придбання майна, яка дозволяє надати йому правовий режим спільної власності подружжя.
Тільки у разі встановлення цих фактів і визначення критеріїв норма ст. 60 Сімейного кодексу вважається правильно вибрана.
У зв'язку з викладеним грошові кошти, внесені одним з подружжя, який є учасником господарського товариства, до статутного капіталу цього товариства за рахунок спільних коштів подружжя, стають власністю цього товариства, а право другого з подружжя на загальні кошти трансформується в інший об'єкт ― право вимоги на виплату частини вартості такого внеску. При цьому одним з визначальних є той факт, що грошові кошти придбані подружжям під час їх спільного проживання.
Тому сам по собі факт придбання спірного майна приватним підприємцем для його використання у своїй підприємницькій діяльності не може бути підставою для визнання такого майна об'єктом права особистої приватної власності одного з подружжя.
Итак, если один из супругов является участником хозяйственного общества и вносит в его уставный капитал имущество, приобретенное за счет общих средств супругов, то такое имущество переходит в собственность этого предприятия, а у другого супруга право собственности на имущество (то есть вещное право) трансформируется в право требования (обязательственное право), сущность которого заключается в праве требования выплаты половины стоимости вносимого имущества в случае раздела имущества супругов или право требования половины полученного дохода от деятельности предприятия.
Нагадаємо, при перегляді справи № 6-21цс15 ВСУ роз'яснив, що майно фізособи-підприємця може бути поділене між подружжям.
джерело: Сайт "ЮРЛІГА"
- Правова позиція Верховного суду, щодо моменту виникнення обов'язку передачі документації на будинок від попереднього балансоутримувача до ОСББЩодо умов передачі документації на будинок новоствореному об'єднання єднанню співвласників багатоквартирного будинкуПовна версія новини
- Адвокат, Яна Драган, виграла черговий кредитний спір на користь позичальника.Суд за кредитом на користь позичальника. Банку відмовлено у стягненні боргу.Повна версія новини