В УКРАЇНІ ОФІЦІЙНО ВИЗНАНА МОЖЛИВІСТЬ ПРОВОДИТИ СУДОВІ ЕКСПЕРТИЗИ З ВИКОРИСТАННЯМ ПОЛІГРАФА
7 липня 2015 року в Україні Міністерством юстиції України поліграф був визнаний як метод, який може бути використаний судовими експертами при провадженні судових експертиз та експертних досліджень. Зокрема опитування із застосуванням спеціального технічного засобу ― комп'ютерного поліграфа можуть проводитися з метою отримання орієнтовної інформації по кримінальних, цивільних, адміністративних, господарських та інших справах, а також за запитами заінтересованих фізичних (юридичних) осіб
27.07.2015 Міністерством юстиції України було видано наказ від 27.07.2015 № 1350/5 "Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року № 53/5", а саме про внесення змін до Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, які, зокрема, були доповнені новим пунктом 6.8 у розділі VI "Психологічна експертиза" наступного змісту:
"6.8. В цілях отримання орієнтовної інформації можуть проводитися опитування із застосуванням спеціального технічного засобу ― комп'ютерного поліграфа.
6.8.1. Предметом опитування із застосуванням спеціального технічного засобу ― комп'ютерного поліграфа є отримання орієнтовної інформації щодо:
- ступінь ймовірності повідомленої опитуваним особою інформації;
- повноти наданої опитуваним особою інформації;
- джерел отриманої опитуваним особою інформації;
- уявлень опитуваного особи про певну подію;
- інший орієнтовної інформації, необхідної для конструювання версій розслідування певних подій.
6.8.2. Такі опитування можуть проводитися тільки за наявності письмової згоди особи, яка буде проходити опитування".
Для довідки.Відповідно до статей 7, 8 Закону України "Про судову експертизу" та з метою забезпечення єдиного підходу при проведенні судових експертиз і підвищення якості проведення судових експертиз в Україні було прийнято ряд нормативних документів, одним з яких і є Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, які затверджені наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року № 53/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 листопада 1998 р. за № 705/3145 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 № 1950/5).
Питання, рекомендовані для винесення на судово-психофізіологічну експертизу з використанням поліграфа (авторська розробка експерта Назарова О. А.):
1. Є в подэкспертного психологічна установка на приховування (спотворення) інформації пов'язаної з обставинами вчиненого злочину (вказується фабула справи)? Якщо є, то з якими обставини справи вона пов'язана?
Крім цього,методично, рекомендується постанова (запит фізичних (юридичних) осіб) про призначення експертизи (дослідження) з використанням поліграфа додати пункт наступного змісту:
"При проведенні судово-психофізіологічної експертизи (дослідження) стосовно підекспертного просимо експертів (фахівців) звернути увагу на встановлювані судом (органом досудового слідства, заінтересованими особами, службою безпеки підприємства) в ході судового розгляду (проведення досудового розслідування, службової перевірки) кримінального провадження наступні обставини, а саме (далі описуються які конкретно дії подэкспертного встановлюються судом (досудовим слідством і т. д.):
- Здійснював подэкспертный, наприклад, будь-які насильницькі дії щодо потерпілого?
- Чи перебував підекспертний у визначеному місці в день скоєння злочину?
- Бачив подэкспертный певні речові докази?
- Тримав подэкспертный певні речові докази в своїх руках, перебуваючи в певному місці і часі і т. д."
Даний пункт забезпечує чітке позначення поля експертного дослідження для спеціалістай максимально конкретизує коло тих обставин, які підлягають встановленню і цікавлять орган або осіб, які призначили експертизу (дослідження).
Матеріал з сайту: http://expert-nazarov.com/
- Правова позиція Верховного суду, щодо моменту виникнення обов'язку передачі документації на будинок від попереднього балансоутримувача до ОСББЩодо умов передачі документації на будинок новоствореному об'єднання єднанню співвласників багатоквартирного будинкуПовна версія новини
- Адвокат, Яна Драган, виграла черговий кредитний спір на користь позичальника.Суд за кредитом на користь позичальника. Банку відмовлено у стягненні боргу.Повна версія новини